Lekcja "Od ziarenka do bochenka"
W czasie lekcji „Od ziarenka do bochenka” dowiemy się, jak powstaje chleb. Obejrzymy narzędzia rolnicze, służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczymy się, jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. W końcu, w prawdziwej chłopskiej chacie przygotujemy ciasto na chleb, a czekając na jego upieczenie zapoznamy się ze sprzętami dawnej gospodyni. Na końcu, popijając zdrową i aromatyczną bestwińską herbatę będziemy się zajadać pysznym chlebem z masłem – owocem trudu naszych rąk.
Lekcja "Jak to dawniej w chłopskiej chacie bywało"
Po przeniesieniu się sto lat wstecz będziemy obserwować dzień w chłopskiej chacie. Od wozowni, gdzie zobaczymy sprzęty związane z końmi, powędrujemy do działu narzędzi rolniczych, by przyjrzeć się pracy na roli naszych pradziadów i poznać przedmioty, które towarzyszyły im w codziennym trudzie. Później zajrzymy do chłopskiej chaty, by dowiedzieć się, jak dawniej radzono sobie bez prądu, bieżącej wody i wielu sprzętów ułatwiających nam teraz życie. Zobaczymy dawny wystrój kuchni oraz izb, codzienne i odświętne stroje i sprzęty, co pozwoli nam poczuć atmosferę sprzed lat.
Lekcja "Legendy bestwińskie"
Ziemia bestwińska pełna jest powiastek i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W trakcie lekcji dowiemy się, skąd pochodzi nazwa „Bestwina”, spotkamy Czarną Damę, mieszkankę bestwińskiego pałacu, co chciała duszę swą uratować od mąk piekielnych oraz poznamy historię cudownego źródełka z Podkępia. Dowiemy się, dlaczego z ziemi przy Zielonym Krzyżu dochodzą czasami dźwięki wiejskiej kapeli oraz poznamy dawne strachy i stwory będące utrapieniem mieszkańców – utopce, dzidka pidlane, czy diabła, co to rad by napsocić na ziemi i ludziom dokuczyć. Dzięki słowu przeniesiemy się w fascynującą krainę dawnych wierzeń i opowieści.
Lekcja historyczna
Historia Bestwiny, jak wykazały wykopaliska, sięga początków państwa polskiego. Tędy przebiegał trakt handlowy do Księstwa Oświęcimskiego, a od średniowiecza szerzyło się chrześcijaństwo. To tu toczono potyczki ze Szwedami w czasie potopu szwedzkiego, to stąd pochodzi akt wyzwolenia się chłopa z poddaństwa z 1762 roku i „Księga Dokumentów Jurysdykcji Państwa Bestwińskiego”. Z ziemi bestwińskiej wywodzi się wielu sławnych ludzi – posłów na sejm, żołnierzy i piastujących wysokie funkcje wojskowych. Wielu innych, o których pamięć pielęgnujemy, pozostawiło po sobie niezatarty ślad. W czasie lekcji poznamy ich fascynujące życiorysy, czasy, w których działali, historię Bestwiny, którą współtworzyli. Będziemy mieli okazję zapoznać się z dziejami szkoły, organizacjami tu działającymi, poznamy historię rodzin żydowskich, przybliżymy czasy wojny i okupacji, sięgniemy pamięcią do naszych korzeni.
Lekcja "Od krzesiwa, łuczywa do lampy naftowej"
W czasie lekcji poznamy sposoby oświetlania w dawnych czasach – od najbardziej prymitywnego rozniecania ognia za pomocą krzesiwa po współczesne lasery. Dowiemy się, co to takiego łuczywo i kto skonstruował pierwszą lampę naftową. Przypatrzymy się dawnym kopcącym kagankom i współczesnej żarówce i odbędziemy fascynująca podróż przez wieki w poszukiwaniu najbardziej wydajnego źródła światła.
Warsztaty "Mydła i pachnidła"
Warsztaty "Linoryty i pieczęcie"
Warsztaty "Czerpanie papieru"
Warsztaty "Ptaszki z gałązki"
Warsztaty "Mikołajki z patyka"
Świąteczne warsztaty "o palmie wielkanocnej". Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej przez każdego uczestnika. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym.
Świąteczne warsztaty wikliniarskie. Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne wykonanie przez każdego uczestnika koszyka z gałązek wikliny bądź wieżby. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym.
Świąteczne warsztaty - wieńce adwentowe. Przedmiotem warsztatów jest własnoręczne przystrojenie przez każdego uczestnika tradycyjnego wieńca adwentiowego. Zajęcia dostosowane dla dzieci w wieku szkolnym.