INFORMACJA
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 13
Informujemy, iż w dniach 4-6, 11-13 oraz 17 grudnia Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka będzie nieczynne z uwagi na urlop pracowniczy. Za utrudnienia przepraszamy.
Tradycja w praktyce: wieńce adwentowe w Muzeum Regionalnym
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 17
Zwyczaj tworzenia wieńców adwentowych jest w Polsce coraz powszechniejszy. Wywodzi się z tradycji ewangelickiej (pomysłodawcą był pastor Johann Hinrich Wichern), ale obecnie wieńce te można spotkać w prawie każdej katolickiej świątyni. Rzecz jasna pojawiają się również w domach prywatnych. Cztery świece symbolizują cztery adwentowe niedziele, katolicy często dobierają świece w kolorystyce szat liturgicznych - czyli trzy fioletowe oraz jedna różowa, bądź koloru czerwonego jako wyrażenie radości oczekiwania na Mesjasza. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Czytaj więcej: Tradycja w praktyce: wieńce adwentowe w Muzeum Regionalnym
Prelekcja historyczna Dawida Mikołajczyka
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 15
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym terenem w działaniach wojennych 1945 roku był obszar sołectw tworzących obecnie gminy Bestwina. Dawid Mikołajczyk, pasjonat historii z Kaniowa, zarazem rekonstruktor, muzyk i kolekcjoner na spotkaniu w Muzeum Regionalnym przybliżał wszystkim zainteresowanym tamten trudny, lecz niezwykle ciekawy czas. Jak sam powiedział: - Dzięki pozyskaniu z rosyjskim archiwów nigdzie niepublikowanych map, analizie dokumentów i literatury, zdałem sobie sprawę, że przeszło przez nasze ziemie około 80-90 żołnierzy sowieckich! To ogromna liczba, a w niektórych miejscach zmagania bojowe stały się bardzo zacięte.
Prelekcja pod nazwą „Działania wojenne w 1945 r. na terenie dzisiejszej gminy Bestwina”. cieszyła się bardzo dobrą frekwencją, uczestniczyli w niej w dniu 13 listopada także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zwieroboj" i miłośnicy dziejów naszej gminy. Dawid Mikołajczyk przedstawił wydarzenia rozgrywające się w dniach 28 stycznia – 13 lutego 1945, ale nie tylko. Nakreślił również rozmieszczenie wojsk polskich i niemieckich w r. 1939. Zasadniczą treścią wykładu były poczynania jednostek 38 Armii 4. Frontu Ukraińskiego, w tym 140 Dywizji Strzeleckiej, 70 Dywizji Strzeleckiej Gwardii, 183 Dywizji Strzeleckiej i innych, wraz z oddziałami towarzyszącymi i lotnictwem. Na mapach pan Dawid wskazał umiejscowienie kluczowych punktów niemieckiego oporu (m.in. rejon dworku w Bestwince), rozlokowanie sztabów i stanowisk artyleryjskich. Zwrócił uwagę na różnorodność używanego sprzętu i na rozmaite formacje zaangażowane w walkę – po stronie ZSRR obecne były m.in. wojska NKWD, po stronie niemieckiej – oddziały Volkssturmu. Sami sowieci zachowywali się bardzo różnie, w zależności od charakteru jednostki i miejsca jej pochodzenia, czy był to oddział frontowy czy tyłowy – jedni rekwirowali i niszczyli mienie (zdewastowane zostały np. organy kościelne w Kaniowie), inni potrafili dzielić się żywnością.
INFORMACJA WS. 24 i 27 GRUDNIA
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 21
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2024r. (wtorek)
Informujemy również, że w dniu 27 grudnia 2024r. (piątek) Za wszelkie niedogodności przepraszamy. |