W piątkowy wieczór, 7 czerwca, w Muzeum Regionalnym w Bestwinie odbył się wernisaż pierwszej wystawy malarstwa Małgorzaty Kóska, członkini Grupy Plastyków “Jaskółka”. Mimo że dołączyła do grupy zaledwie pół roku temu, artystka od najmłodszych lat wykazywała niezwykłe zainteresowanie sztuką.

Wernisaż przyciągnął liczne tłumy gości, w tym rodzinę, przyjaciół, a także wielu miłośników sztuki. Prezentowane prace, charakteryzujące się bogactwem kolorów i subtelnością kompozycji, głównie przedstawiały kwiaty i pejzaże. Tematyka dzieł doskonale odzwierciedlała pasje i inspiracje artystki, która podczas wernisażu wyznała: „Kwiaty są dla mnie ucieczką w świat kolorów, barw i kompozycji. Czasami, malując określony kwiat, potrafię poczuć jego zapach. Inspirację czerpię z długich spacerów, obserwacji przydomowych ogródków, ukwieconych rabat, krzewów i drzew. Podziwiam również kolorowe łąki, zarośla stawów i zagajniki leśne. Nasza gmina obfituje w piękno, które staram się uchwycić na moich obrazach”.

Małgorzata Kóska swoją artystyczną drogę rozpoczęła w dzieciństwie, tworząc kredą na chodnikach i drogach. Pierwszym znaczącym dziełem, które zapadło jej w pamięć, było namalowanie na ścianie rodzinnego domu młodej murzynki grającej na tam-tamach. Choć to dzieło pamięta dziś niewielu, dla artystki jest ono źródłem cennych wspomnień. Innym istotnym obrazem w jej twórczości jest bukiet kwiatów na pomarańczowo-żółtym tle, który zdobył uznanie jej męża.

Po oficjalnej części wernisażu, goście mieli okazję zwiedzić muzeum, co dodatkowo wzbogaciło wieczór pełen artystycznych wrażeń. Debiutancka wystawa z pewnością na długo zapadnie w pamięć uczestników i zainspiruje wielu do głębszego docenienia piękna otaczającego nas świata. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć prace pani Małgorzaty przypominamy, iż wystawa czynna będzie do 14 lipca.

 

Kliknij w plakat aby powiększyć w nowym oknie przeglądarki.

W dniu 31 maja 2024 r. (piątek) Gminny Ośrodek Kultury oraz Muzeum Regionalne w Bestwinie czynne do godz. 14.00.

Malarstwo Ilony Kubiczek stało się motywem przewodnim tegorocznej Bestwińskiej Nocy Muzeów zorganizowanej w dniu 17 maja w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Inicjatywa wpisuje się w Europejską Noc Muzeów, w ramach której różne placówki kulturalne dostępne są dla szerokiej publiczności zupełnie za darmo, a często organizują specjalne wystawy, koncerty czy prelekcje.

Na wystawie akwareli zatytułowanej „Najlepsze przed tobą” znalazły się prace wykonane w latach 2021-2024, najlepsze według subiektywnej oceny autorki. Ilona Kubiczek jest członkinią bestwińskiej grupy artystów „Jaskółka”, a `jej zawód wyuczony to architekt. W swoich twórczych poszukiwaniach posługuje się akwarelami, ołówkiem i tuszem, chętnie maluje motywy roślinne i wiejskie pejzaże. Swoje obrazy Ilona Kubiczek wystawiała m.in. w lokalnych bibliotekach i na wystawach zbiorowych „Jaskółki” (Pałac Czeczów w Kozach, Galeria Pod Ratuszem w Strumieniu, Galeria Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu). Artystka uczestniczyła w plenerach malarskich i prowadziła warsztaty z zakresu rysunku.

Wernisaż wystawy zgromadził wielu gości, w tym pracowników instytucji kultury i oświaty, przybyły również radne gminy Bestwina – Magdalena Wizner i Małgorzata Łukoś. Wszyscy mieli możliwość zwiedzenia sal wystawowych naszego Muzeum Regionalnego, po których oprowadzał Andrzej Wojtyła.