29 listopad 2024

W wielu europejskich krajach dzień 11 listopada jest dość smutną rocznicą, gdyż wspomina się wówczas nieprzeliczone ofiary I wojny światowej – tzw. Wielkiej Wojny. Tak czyni się choćby we Francji lub w Wielkiej Brytanii. Dla Polaków jest to przede wszystkim święto odzyskania niepodległości, choć dawniej padały również propozycje celebrowania tego momentu na przykład w czerwcu, kiedy to w  Wersalu podpisano traktat formalnie przywracający państwo polskie na mapę Europy. Ostatecznie zaczęto upamiętniać listopadowy powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy i przejęcie przez niego władzy z rąk Rady Regencyjnej. Oficjalnie święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 i przywrócone w r. 1989.

Gdyby policzyć wszystkie okresy popadania przez naszą ojczyznę w niewolę lub zależność od obcych państw, wyszłoby około dwieście kilkadziesiąt lat! - stwierdził w kazaniu podczas Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP ks. Cezary DulkaNajazd szwedzki, niesławny Sejm Niemy, trzy rozbiory, okupacja niemiecka i radziecka, czasy PRL – kapłan nawiązując do trudnych momentów historycznych wskazywał, że nierzadko do położenia państwa przyłożyli rękę sami Polacy, ich krótkowzroczność polityczna, chciwość. doglądanie tylko własnych interesów. Nie słuchano postaci takich jak ks. Piotr Skarga, przestrzegających przed szukaniem doraźnych korzyści. Osłabiona Polska stała się łatwym łupem dla sąsiadów…

Wspólnie z proboszczem z Bestwiny, liturgię celebrowali ks. Józef Baran z Bestwinki, ks. Robert Kurpios z Janowic i bestwiński wikariusz, ks. Adam Wandzel. Wzywali opieki patrona dnia, św. Marcina z Tours, oraz innych świętych, zwłaszcza tych związanych z naszym krajem.

Obecne w kościele poczty sztandarowe wraz z delegacjami i obecnymi mieszkańcami oraz gośćmi przeszły następnie pod Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka. Na elewacji tego budynku znajduje się bowiem tablica, która upamiętnia pobyt w Bestwinie generała Józefa Hallera – miało to miejsce 9 września 1932 r. w zagrodzie Józefa Firganka. Od pewnego czasu pod wspomnianą tablicą składane są kwiaty i wieńce, tak było również w roku 2024.

Kierujący Gminnym Ośrodkiem Kultury Grzegorz Gawęda przywitał wszystkich przybyłych, w tym wójta gminy Grzegorza Bobonia, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika, radnych gminy Bestwina i powiatu bielskiego, pracowników Urzędu Gminy, sołtysów i rady sołeckie, reprezentacje stowarzyszeń i organizacji społecznych, klubów, kół i placówek oświatowych. Zaprosił do wspólnego przeżywania 106. rocznicy odzyskania niepodległości, oddając głos wójtowi.

Wójt gminy Bestwina, Grzegorz Boboń, podkreślił wagę 11 listopada jako kluczowego momentu w historii Polski. Wspominał o nieustępliwości i wytrwałości Polaków, którzy mimo życia pod zaborami — rosyjskim, pruskim i austriackim — nie pozwolili wykorzenić swojej tożsamości. Przypomniał, że choć polskie powstania narodowe zakończyły się klęskami, były dowodem na niezłomność i nadzieję generacji, które pragnęły wolnej ojczyzny. Wójt zwrócił uwagę na wysiłki pokoleń, które po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku podjęły trud scalania podzielonych ziem, rozwijania gospodarki, organizowania życia publicznego oraz kultywowania polskiej kultury i edukacji. Zaznaczył, że niepodległość była dopiero początkiem wymagającego procesu budowania silnego państwa. Przemówienie akcentowało także odpowiedzialność za spuściznę wolności - wolność nie jest darem danym raz na zawsze; wymaga codziennej troski i pielęgnowania wartości, które wywalczyli przodkowie: solidarności, szacunku oraz odpowiedzialności za dobro wspólne.

Szczególne miejsce w przemówieniu wójta zajęła symbolika polskiej flagi, która jest nie tylko wyrazem miłości do ojczyzny, ale również zobowiązaniem do dbania o kraj i jego dalsze losy. Kolory bieli i czerwieni to symbole czystości, niewinności, odwagi i poświęcenia, to barwy, które towarzyszą Polakom w chwilach radości i w trudnych momentach. Na zakończenie wójt podziękował zgromadzonym za wspólne niepodległościowe spotkanie. Wezwał do pielęgnowania pamięci o przeszłości, dbania o teraźniejszość oraz patrzenia z nadzieją w przyszłość.

Hymn państwowy i pieśni patriotyczne podczas składania kwiatów odgrywała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, formacja z sukcesami reprezentująca Polskę i naszą gminę w Europie i na świecie, ostatnio na festiwalu w Meksyku. Po wysłuchaniu wiązanki utworów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się w Muzeum Regionalnym z dwiema wystawami: pierwsza to wystawa broni współczesnej i historycznej przygotowana przez stowarzyszenia „Sparrow” i „Arma Mea”, natomiast druga z nich, zatytułowana „Z woli Twojej Panie zrodziła nas Ojczyzna” autorstwa Doroty Surowiak, prezentowała polski wysiłek niepodległościowy z naciskiem na losy mieszkańców gminy Bestwina. Źródło:bestwina.pl